29 Ağustos 2014 Cuma

BİR KADİM ARKADAŞIM ARACILIĞIYLA ULAŞTIĞIM BLOGTA YAYINLANAN YANYA YEMEĞİNİ PAYLAŞIYORUM. YAYINLAMAMA İZİN VEREN SAYIN OYA KAYACAN HANIMEFENDİYE TEŞEKKÜRLERİMLE. (Kaynak: www.kedilimutfaklar.blogspot.com.tr)

KukuşatuKukuşatu meselesinin içinden çıkamadım bir türlü. Yahoo’daki Kaybolan Tatlar grubuma yazdım sordum, bakalım ne cevap gelecek. Orada geleneksel yemeklere dair herşeyi bilen birileri mutlaka vardır çünkü. Orada boş konuşulmaz. Bilen bildiği kadarını anlatır. Bilmeyen bilmediği kadarını sorar öğrenir.*

Baba tarafından Yanyalı Şeyh Haşim Efendi ile anne tarafından yine Yanyalı Kocaaslan Dede Paşa’nın (Paşo Dede) torunlarından sevgili arkadaşım Dilek Yürekli’den bana Yanya yemekleri tarif etmesini istemiştim. Sağolsun, yazıp vereli hayli zaman oldu, yapamadım bir türlü. Kısmet bugüneymiş, bir tanesini denedim. Nefis, offf çok nefis.

Kukuşatu, Dilek tarifiyle aynen şöyle:

Bir kilo kuşbaşı et ve yemeklik doğranmış bir baş soğanı ağır ateşte tas kebabı gibi iyice pişir. Yüz gram çekilmiş ceviz içi, ıslatılıp sıkılarak ufalanmış üç dilim bayat ekmek, dört diş ezilmiş sarmısak, kırmızı biber ve etin suyunu kullanarak melhem kıvamında bir sos yap. Etleri içine at. Servis anında bir fincan sirke ilave ederek karıştır. Sıcak yenir.
Ben bu işi kendime göre daha da kolaylaştırdım. Sos malzemesini karıştırıcı içinde ezip, etin suyu ile sulandırarak iki dakikada güzel bir sos ettim. Cevizler de biraz dişe gelir kaldı ki, bu da benim tercihim olurdu zaten. Kullandığım biber toz ve tatlı paprika. Yerken arzu edilirse pul biberle acılaştırılabilir. Eti de hiç alışmadığım usülde bol su ile pişirdim. Dilek yağ koymamış. Benim için de, etin olduğu kadar yağı her zaman yeterlidir.

Gelelim işin kafamı karıştıran yanına. Internet’te kukuşatu aramasının yönlendirildiği tek adres var. Orada da Yanya usulü bir kurabiye çeşidi olduğundan bahsediliyor.

Bakalım Kaybolan Tatlar’dan ne ses çıkacak. **
* Gruba üye olmak isteyen, eski tatlara meraklı veya eski tatları bilip de paylaşmak isteyenler varsa bana kayacanoya@gmail.com“Kaybolan Tatlar” konusu ile yazabilir. Gereken yere bildiririm.


** 27 Nisan sabahına kadar kukuşatu için kimseden yeni bir bilgi gelmedi. Internette tarifi olmayan bir kurabiyeye değil, arkadaşımın tarifine inanmak zorundayım.

Hiç yorum yok: